Leader toiminnan jatko vaarassa – mitä rahoituksen loppuminen merkitsisi

1.4.2026
Nyt on vaikuttava kehittämistyö vaarassa loppua ja on aika toimia. Maaseudun kehittämiseen tarkoitettua Leader-rahoitusta ollaan Euroopan komission toimesta uudistamassa, ja päätökset uhkaavat vaikuttaa suoraan Eteläisen maaseudun osaajat EMO ry:n alueen kylien toimintaan, pienyrityksiin ja yhteisöjen hyvinvointiin.Leader-toiminnalla on Suomessa vahvistettu paikallista osallisuutta, tuettu maaseudun elinvoimaa ja mahdollistettu ruohonjuuritason kehittäminen paikallisten asukkaiden omista tarpeista käsin.
Pienillä tuilla suuria vaikutuksia

Leader-ryhmä EMO ry on viime vuosina mahdollistanut seutukunnalle kymmeniä hankkeita, joilla on ollut näkyvä vaikutus asukkaiden arkeen. Viime vuosina rahoituksen avulla on muun muassa:

  • Kunnostettu kylätaloja, remonttien avulla käyttökustannuksia on saatu laskettua.
  • Rakennettu harrastuspaikkoja, jotka ovat lisänneet alueen harrastus- ja ulkoilumahdollisuuksia.
  • Tuettu kylien varautumista poikkeustilanteisiin rahoittamalla mm. kyläradiotoimintaa.
  • Myönnetty aloitustukia useille pienille yrityksille, jotka ovat toiminnan vakiintuessa myös tuoneet alueelle uusia työpaikkoja.

Leader-hankkeiden yhteisvaikutus asukkaille ja kylille on useimmiten hankebudjettia huomattavasti merkittävämpi. Talkootyö, vapaaehtoisuus ja yksityinen rahoitus moninkertaistavat julkisen rahan vaikutuksen paikallistasolla. Leader-toiminnan periaatteiden mukaisesti EU:n ja Suomen valtion lisäksi myös alueen kunnat ovat sitoutuneet toiminnan osarahoittamiseen. Kun kunta satsaa yhden euron kehittämistyöhön, on sen vipuvaikutus paikallisesti seitsenkertainen.

Päätöksenteon avaimet siirtyvät Suomelle

Leader on ollut pakollista EU:n jäsenmaille 30 vuoden ajan ja siihen on Suomessa käytetty 5 % maaseuturahoituksesta. Nykyisellä rahoituskaudella (2023-2027) tämä tarkoittaa 230 miljoonaa euroa julkista rahoitusta. Leader-EMO:n toiminnan piirissä on 8 kuntaa ja 120 000 paikallista. Julkista tukea EMO-hankkeisiin on vuosina 2023-2025 myönnetty 1 300 000 €.

Jatkossa Suomi päättää itse Leader-toiminnan rahoittamisen laajuudesta. Jatkon turvaamisen merkitys painottuu tässä ajassa, kun sekä maaseudun yrityksiltä että yhteisöiltä on jo ankarasti leikattu muita rahoitusinstrumentteja.

Lisätietoja Leader-EMO -toiminnan vaikuttavuudesta ja esimerkkejä viime vuosina toteutetuista EMO-hankkeista Etelä-Suomen maaseutualueilla sähköisestä esitteestämme tästä linkistä.
Kuvassa Oulun frisbeeseuran harrastajia. Kuva: @oulunseudunleader