
Mitä kaikkea Leader-rahoituksella on saatu aikaan omalla kotiseudulla? Entä miltä paikallisen kehittämisen tulevaisuus näyttää? Näistä kysymyksistä keskusteltiin lokakuun alussa, kun EMO ry kokosi hanketoimijoita, kuntapäättäjiä ja muita yhteistyökumppaneita yhteen juhlistamaan suomalaisen Leader-toiminnan 30-vuotista taivalta.
Juhlakiertue pysähtyi 5.–8. lokakuuta Espoon Röylässä, Hyvinkäällä ja Hausjärven Ryttylässä. Viikon tilaisuuksiin osallistui yhteensä reilu sata vierasta. Mukana oli hankkeiden toteuttajia, kuntien luottamushenkilöitä ja viranhaltijoita sekä EMO ry:n hallituksen edustajia. Kuntapäättäjiä saatiin paikalle lähes koko EMO:n toiminta-alueelta.
Tekijöiden omat tarinat kiinnostivat
Juhlaviikon parasta antia olivat paikallisten hanketoimijoiden puheenvuorot. Niissä kuultiin, miten Leader-rahoitus on auttanut toteuttamaan niin yritysten kehittämisideoita kuin yhteisöjen yhteisiä hankkeita. Esimerkiksi Hyvinkäällä kuultiin, miten Leader-rahoitus toi tukea uutta ja innovatiivista teknologiayrittäjyyttä kehittävälle tuusulalaiselle RoboConnect Oy:lle. Espoossa puolestaan herätti erityistä mielenkiintoa ja keskustelua Espoon Automuseo Oy:n toteuttama mittava museorakennuksen kunnostusurakka, johon merkittävää vetoapua saatiin Leader-rahoituksesta.
Esimerkit toivat konkreettisesti esiin sen, mistä Leader-työssä pohjimmiltaan on kyse: paikalliset ihmiset tunnistavat tarpeita, tarttuvat ideoihin ja tekevät yhdessä asioita oman alueensa hyväksi. Rahoitus ja neuvonta auttavat muuttamaan suunnitelmat käytännön teoiksi.
Samalla kuntien edustajille tarjoutui tilaisuus kuulla suoraan tekijöiltä, millaista toimintaa ja kehittämistä heidän omilla alueillaan on saatu aikaan. Monelle hankkeiden kirjo ja käytännönläheisyys avasivat Leader-toimintaa aivan uudella tavalla.
Katse myös tulevaisuuteen

Vaikka juhlavuosi antoi hyvän syyn muistella menneitä, tilaisuuksissa katsottiin vahvasti myös eteenpäin.
EMO ry toiminnanjohtajan puheenvuoroissa käsiteltiin kuluvan rahoituskauden tilannetta ja Leader-toiminnan tulevaisuuden näkymiä. Keskusteluissa nousi esiin myös kuntien tärkeä rooli paikallisen kehittämisen mahdollistajina.
Leader-työn vahvuus on paikallisuudessa. Kun asukkaiden, yhdistysten ja yritysten ideat kohtaavat kuntien ja muiden kumppaneiden tuen, voidaan suhteellisen pienelläkin rahoituksella saada aikaan paljon näkyvää ja pysyvää hyvää.
Juhlaviikon keskustelut osoittivat, että yhteiselle tekemiselle ja vuoropuhelulle on tilausta myös jatkossa.
Ihmisen kokoisille ideoille – myös tulevaisuudessa
Kolmenkymmenen vuoden aikana Leader-toiminnan perusajatus on säilynyt: parhaat ideat oman kotiseudun kehittämiseen syntyvät usein paikallisilta ihmisiltä itseltään.
EMO ry kiittää lämpimästi kaikkia juhlaviikon tilaisuuksiin osallistuneita, hankkeitaan esitelleitä ja keskusteluihin osallistuneita. Yhteistyö jatkuu – sillä uusia ideoita ja innostuneita tekijöitä tarvitaan myös tulevina vuosina!
Onko sinulla idea, jolla voisi kehittää omaa kylää, yhteisöä tai yritystoimintaa? Tutustu Leader-rahoituksen mahdollisuuksiin ja ota yhteyttä EMO ry:hyn: emory.fi. Meille voi hankehakemuksia lähettää jatkuvasti, seuraavat valintajaksot päättyvät 31.1.2027 ja 31.3.2027.
Kuvat Hyvinkään tilaisuudesta