
Vuosi 2026 on ollut EMO ry ja sen rahoittamille hankkeille poikkeuksellisen näkyvä mediassa. Paikalliset kehittämisteot ovat kiinnostaneet niin alueellisia lehtiä kuin valtakunnallisia tiedotusvälineitä. Leader-toiminnan 30-vuotisjuhlavuonna huomiota ovat saaneet erityisesti hankkeiden konkreettiset tulokset ja paikallisten ihmisten aktiivisuus.
Vuoden aikana EMO ry:n toimintaa ja sen rahoittamia hankkeita on käsitelty muun muassa Helsingin Sanomissa, Maaseudun Tulevaisuudessa, Ylen uutisissa, Keski-Uusimaassa, Aamupostissa ja Nurmijärven Uutisissa. Näin laajaa näkyvyyttä EMO ja sen hankkeet eivät ole aiemmin saaneet.
Uutisaiheiden kirjo kertoo hyvin Leader-toiminnan monipuolisuudesta.
Espoon Ämmässuon uudenlaisesta frisbeegolfradasta kertoi Helsingin Sanomat, kun taas Maaseudun Tulevaisuus nosti esiin Vuokon luonnonsuojelusäätiön työtä vieraslajien torjumiseksi Kakslammin luonnonsuojelualueella.
Aamuposti puolestaan uutisoi Lopen seurakunnan toteuttamasta kyläradioverkosta, jolla parannetaan kylien yhteydenpitomahdollisuuksia häiriötilanteissa.
Myös EMO:n oma TÄKY-hanke on kiinnostanut mediaa. Keski-Uusimaa kertoi teknologian hyödyntämisestä arjessa, Nurmijärven Uutiset tekoälystä ja älykkäistä ratkaisuista kylillä ja yhdistyksissä. Maaseudun Tulevaisuudessa julkaistussa EMO blogikirjoituksessa nostettiin esiin maaseudun mahdollisuudet digitaalisessa murroksessa.
Ylen uutisissa puolestaan näkyi Hausjärven Miinan Montun kesäteatteri yleisöennätyksineen. Vaikka uutinen käsitteli teatteritoimintaa eikä Leader-hanketta, se toi valtakunnallista huomiota myös paikalliselle toimintaympäristölle, jota on kehitetty Leader-rahoituksella.
Laaja medianäkyvyys on ennen kaikkea tunnustus aktiivisille paikallisille toimijoille. Heidän ideoistaan, osaamisestaan ja sitoutumisestaan syntyvät ne tulokset, joista on kiinnostavaa kertoa myös laajemmalle yleisölle.
EMO ry tehtävänä on auttaa näitä ideoita toteutumaan rahoituksen ja neuvonnan avulla. On ilahduttavaa huomata, että ihmisen kokoiset Leader-teot kiinnostavat yhä enemmän myös oman alueen ulkopuolella.
Lämmin kiitos kaikille hanketoimijoille ja paikallisille tekijöille, joiden työ on noussut uutisotsikoihin!
Huom! Artikkelin kuvat ovat kuvakaappauksia alkuperäisistä julkaisuista, joiden tekijänoikeus on kyseisillä medioilla.